Державна програма компенсації коштів за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
Державна програма компенсації коштів за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського (с/г) призначення спрямована на відновлення безпечного використання аграрних територій та підтримку с/г виробників, чиї землі постраждали від вибухонебезпечних предметів. Програма реалізується за рахунок державних коштів, що дозволяє забезпечити фінансову підтримку аграріїв у відновленні с/г земель.
Мета програми
Метою програми є компенсація витрат аграріїв за гуманітарне розмінування земель, що дозволяє повернути ці території до безпечного використання та сприяти відновленню економічної активності в регіонах, які постраждали від вибухонебезпечних предметів.
Вимоги для участі в програмі компенсації вартості з розмінування с/г ділянок:
- факт забруднення ділянок підтверджений Центром протимінної діяльності за результатами нетехнічного обстеження сертифікованими операторами;
- аграрій не перебуває під санкціями РНБО згідно із Законом України “Про санкції”;
- кінцевий бенефіціар товаровиробника – не є громадянином держави-агресора, членом терористичної організації або учасником юридичної особи, пов’язаної з терористичними організаціями;
- фермер не має податкового боргу (крім податкового боргу з плати за землю та єдиного податку для платників IV групи) станом на 1 число місяця, що передує поданню заявки;
- підприємство товаровиробника не перебуває в процесі банкрутства, ліквідації або припинення діяльності;
- аграрій не є пов’язаною особою із сертифікованим оператором протимінної діяльності, з яким укладено договір.
Компенсація вартості послуг з розмінування с/г ділянок для аграріїв, які планують розмінувати угіддя – 100% вартості гуманітарного розмінування.
Порядок подачі заявок на компенсацію коштів за гуманітарне розмінування земель с/г призначення, які ще не були очищені
- Подача заявки
С/г товаровиробник подає заявку на отримання компенсації через Державний аграрний реєстр (ДАР): https://www.dar.gov.ua/.
Формування заявки закінчується накладенням електронного підпису. - Терміни подачі заявок
Подача заявок триває до 25 грудня поточного року. Заявки, подані до 5 грудня, розглядатимуться у поточному бюджетному році. Інші – переносяться на наступний рік. Заявки розглядаються в порядку черговості. Перевірка відповідності та підстави для відхилення
- Повторне подання заявки щодо тих же земельних ділянок не допускається, якщо на їх розмінування вже була отримана компенсація.
- Центр перевіряє відповідність с/г товаровиробника вимогам, використовуючи дані з державних реєстрів, зокрема Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру. Крім того, для перевірки Центр надсилає запит до Державної податкової служби.
- Відповідність земель перевіряється за даними Центру протимінної діяльності щодо:
- забрудненості/імовірності забрудненості вибухонебезпечними предметами,
- неможливості розмінування земельних ділянок через несприятливу безпекову ситуацію.
Підстави для відхилення заявки: - Земельна ділянка не відповідає встановленим вимогам.
- Товаровиробник не відповідає встановленим критеріям.
- Відсутня інформація від Центру протимінної діяльності про забрудненість/імовірну забрудненість земель за результатами нетехнічного обстеження.
- Висновок про неможливість розмінування через безпекову ситуацію.
4. Повідомлення про результати перевірки заявки
Центр надсилає товаровиробнику повідомлення про прийняття або відхилення заявки через особистий кабінет у ДАРі та дублює це повідомлення на електронну пошту аграрія.5. Відкриття ескроу-рахунку
Протягом 5 робочих днів після схвалення заявки фермер відкриває рахунок умовного зберігання для компенсації (ескроу-рахунок) в уповноваженому банку. Банк повідомляє Центр про відкриття рахунку протягом 2 робочих днів.6. Визначення очікуваної вартості закупівлі послуг з розмінування земельних ділянок с/г призначення здійснюється відповідно до методичних рекомендацій щодо обчислення вартості робіт з гуманітарного розмінування, що затверджуються Мінекономіки.
- Центр розпочинає закупівлю послуг розмінування протягом 3 робочих днів після відкриття ескроу-рахунку аграрієм.
- Закупівля здійснюється через публічні торги згідно з вимогами законодавства.
- За результатами закупівлі визначається переможець торгів, з яким укладається договір на виконання робіт з гуманітарного розмінування.
- Центр надсилає товаровиробнику завірену копію договору та інформує про це в особистому електронному кабінеті ДАР.
- Центр відкриває реєстраційні рахунки загального та спеціального фонду державного бюджету у Казначействі для перерахування бюджетних коштів.
- Після надходження коштів від Центру уповноважені банки перераховують їх на ескроу-рахунки товаровиробників протягом трьох робочих днів, про що інформують Центр, с/г товаровиробників та сертифікованих операторів протимінної діяльності.
- Оператор протимінної діяльності розпочинає роботи протягом 5 робочих днів після надходження повідомлення банку про резервування у повному обсязі коштів для надання послуг з розмінування ділянок с/г призначення.
- Після завершення розмінування оператор ПМД надає Центру необхідні документи, зокрема копію сертифіката про очищення території або гарантійного листа на вивільнену за результатами нетехнічного обстеження територію.
- Центр перевіряє документи, після підписання надсилає їх завірені копії банку та аграрію.
- По завершенню розмінування та після надходження завірених копій документів банк перераховує кошти з ескроу-рахунка на рахунок оператора ПМД.
Компенсація вартості послуг з розмінування с/г ділянок для аграріїв, землі яких вже розміновані – 80% вартості гуманітарного розмінування.
Порядок подачі заявок на компенсацію коштів за гуманітарне розмінування земель с/г призначення, які вже розміновані сертифікованими операторами протимінної діяльності (ОПМД) з 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року
- Подача заявки
С/г товаровиробник подає заявку на отримання компенсації в електронній формі на електронну адресу Центру: compensation@uachd.gov.ua. - Заявка підписується кваліфікованим або удосконаленим електронним підписом відповідно до законодавства.
Документи, що додаються до заявки:
- Копія договору про надання послуг з розмінування земельних ділянок с/г призначення, укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності (ОПМД);
- Копія первинного бухгалтерського документа (акти наданих послуг), що підтверджує виконання робіт з гуманітарного розмінування;
- Копія платіжної інструкції або іншого документа, що підтверджує факт здійснення розрахунків за розмінування до 15 квітня 2024 року.
Особливості подачі заявки аграріями, які є сертифікованими ОПМД
с/г товаровиробники, які є сертифіковані ОПМД і самостійно виконали розмінування власних або орендованих земель, додатково подають: - первинні бухгалтерські документи, зокрема акт виконаних робіт;
- калькуляцію витрат.
- Заявки подаються щомісяця до 10 числа. Заявки, отримані Центром після 10 числа, розглядаються у наступному місяці.
- Заявки приймаються до 15 листопада та розглядаються в порядку черговості.
4. Перевірка відповідності - Центр перевіряє відповідність с/г товаровиробника вимогам, використовуючи дані з державних реєстрів, зокрема Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру. Крім того, для перевірки Центр надсилає запит до Державної податкової служби.
- Інформація про проведення розмінування перевіряється протягом 5 робочих днів на підставі даних Центру протимінної діяльності.
5.Підстави для відхилення заявки - Невідповідність земель вимогам;
- Відсутність підтвердження виконаних робіт від Центру протимінної діяльності;
- Невідповідність товаровиробника вимогам;
- Відсутність необхідних копій документів. С/г товаровиробник може повторно подати таку заявку.
6. Розгляд заявок та прийняття рішень
- Центр формує перелік товаровиробників, яким пропонується компенсація, та передає його до Мінекономіки.
- Комісія з розгляду питань, пов’язаних з наданням компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель с/г призначення, яка утворюється Мінекономіки (комісія) щомісяця до 25 числа розглядає заявки та надає Центру рекомендації щодо надання компенсації або відмови. Про надані комісією пропозиції та рекомендації Центр повідомляє с/г товаровиробнику.
- Центр приймає рішення на підставі рекомендацій та формує подання до Мінекономіки для розподілу коштів.
7. Надання компенсації
- Мінекономіки розподіляє кошти за бюджетною програмою для їх подальшого перерахування Центром банкам.
- Уповноважені банки протягом 3 робочих днів з моменту отримання коштів від Центру перераховують їх аграріям на зазначені у заявці рахунки.