Виклики та перспективи гуманітарного розмінування в Україні
03.02.2025
Під час ефіру «Національного марафону» директор Центру гуманітарного розмінування Володимир Байда поділився ключовими деталями про стан гуманітарного розмінування в Україні. За його словами, 2024 рік відзначився різким прискоренням темпів завдяки повноцінному запуску ринку гуманітарного розмінування.
Директор Центру зазначив, що обласні військові адміністрації визначають ті земельні ділянки, які потрібно розмінувати найшвидше. Паралельно Міністерство економіки минулого року запустило програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель, яку реалізує Центр.
«Українські аграрні землі – це найважливіше, адже їх якнайшвидше потрібно повернути в обробіток, а це і робочі місця, і податки. Ми знаємо, що Україна до повномасштабної війни годувала своїм зерном більше 400 мільйонів людей зі всього світу. Тому аграрні землі є пріоритетом», – зауважив Володимир Байда.
Після успішного зростання обсягів розмінування, основним викликом залишається нестача кваліфікованих спеціалістів, оскільки масштаби замінованих територій значні, а команди операторів протимінної діяльності не можуть працювати безперервно.
«При таких обсягах забруднення фахівців не вистачає і не вистачатиме найближчі роки. Зараз в Україні понад 4,5 тисяч саперів, демінерів.
Я закликаю людей йти у цю спеціальність працювати, оскільки таких спеціалістів треба ще багато. Кадрів, звичайно, не вистачає, але темпи їх залучення та підготовки вражають і швидко зростають», – зазначив директор Центру.
Додатково, Володимир Байда підкреслив, що нині функціонують навчальні центри у структурах Міністерства оборони та ДСНС, які допомагають швидко та ефективно підготувати нових фахівців у сфері гуманітарного розмінування. Крім того, є безкоштовні програми навчання від операторів ПМД, які відкривають нові можливості для тих, хто бажає приєднатися до гуманітарного розмінування України.
Разом ми продовжуємо впроваджувати інновації, підвищувати ефективність і прозорість процесів, щоб забезпечити безпечне повернення земель до продуктивного використання та зміцнення безпеки в Україні.